Vše o životě a pro život!!


Vylaďte si zažívání!

Špatné trávení čas od času potrápí každou z nás. Možná to bude tím, že se při výběru jídla občas řídíme mlsným jazykem a ne zásadami správné výživy. Svačinka v podobě dortu se šlehačkou, k obědu smažený řízek, večerní mlsání brambůrek a místo procházky polehávání u televize. To jsou důvody, proč naše zažívání nefunguje, jak by mělo.
Pálení žáhy. To je jeden z nejobvyklejších problémů, který nás trestá za nestřídmost v jídle. Pálení žáhy, odborně nazývané pyróza, je způsobeno zpětným návratem kyselého obsahu žaludku do jícnu, který kyseliny nepříjemně dráždí. Spouštěčem bývá alkohol, hlavně bílé víno, káva nebo tučné pokrmy, ale také sladká a pečená jídla s vysokým obsahem tuku (cukroví, buchty, koláče). První pomoc: Omezte jídla, která vám pálení žáhy způsobují. Vyhněte se i čokoládě, citrusům a cigaretám. Pokud si nemůžete pomoci a rizikové pokrmy si nedokážete odříci, dodržujte pitný režim založený na ČISTÉ vodě!! RADA našich babiček: Napijte se vlažné vody a položte se tak, aby horní část vašeho těla byla výše než dolní. Pak snězte jedno oloupané (nejlépe červené) jablko.
Průjem. jde sice o nepříjemnou záležitost, která nás dokáže dost potrápit, ale je to zároveň užitečný obranný mechanismus těla. Umožňuje totiž rychle se zbavit toxických látek. Pokud netrvá déle než 2 dny, stačí nasadit dietu a nechat organismus, ať se s ním vypořádá sám. Průjem je nebezpečný u starších lidí a malých dětí, kterým hrozí dehydratace. Proto se také snažte pít ČISTOU vodu. RADA našich babiček: Nejlepší dietou proti průjmu jsou den staré rohlíky nebo chléb, dietní suchary, dietní vývary, banány či směs mrkve s rýží. Tekutiny doplní čistá voda.
Zácpa. Tento problém způsobuje kombinace příliš těžkého jídla, nedostatku pohybu s nadbytkem stresu. Chronická zácpa může být také jedním z projevů nějakého závažnějšího onemocnění. První pomoc: Pokud je u vás zácpa častým jevem, je nutné změnit jídelníček, začít se více hýbat, dodržovat pitný režim (pít hlavně ČISTOU vodu) a poradit se s lékařem. RADA našich babiček: Jako přírodní projímadlo poslouží kompotované švestky, vývar ze lněného semínka, malá sklenice vlažné slané vody nalačno nebo sušená syrovátka rozmíchaná v teplé vodě.
Nedýmání. Nevolnost, pocit plnosti, bolest a nafouknuté břicho – to vše jsou příznaky rozmnožení plynu ve střevě. ten vzniká při polykání potravy nebo kvašením a dalšími chemickými reakcemi v trávicím traktu. Nadměrná plynatost, neboli meteorismus, bývá vyvolaná konzumací potravin, které obsahují zkvasitelné sacharidy (například fazole, čočka, cibule, kapusta, banány, ale i jablka). Příčinou však může být také alergie na některý druh potravin či narušená střevní mikroflóra. RADA našich babiček: Při nadýmání pomůže fenyklový čaj, teplá koupel a masáž. Střevní mikroflóru vám uzdraví i přírodní jogurty, acidofilní mléko, kefír nebo kyška.